آفتابه لگن شاهی

مجموع آراء: ۲
یکی از قطعات جواهرات ملی ایران در بانک مرکزی , آفتابه لگن شاهی است که می توانید در این مطلب با خصوصیات آن آشنا شوید.

آفتابه و لگن سلطنتی


یکی از قطعات جالب توجه و زیبا در بین جواهرات ملی ایران دو قطعه کاربردی هستند که در کنار یکدیگر برای مهمانها استفاده میشده است .

آفتابه و لگن از جمله وسایلی بوده که در ایران قدیم برای شستشوی دست میهمانها در هنگام صرف ناهار یا شام استفاده میشده است  . آفتابه لگن موجود در جواهرات بانک مرکزی قدمت و ارزشش به دوران قاجار بازمیگردد. خدمتکاری لگن و خدمتکار دیگری نیز آفتابه را برای میهمان می آورد، سپس خدمتکار اول آب گرم و معطر به گلاب را به آرامی به روی دست های میهمان می ریخت تا دستانش را پیش از صرف غذا بشوید . خدمتکار دیگر نیز لگن را زیر دستان می گرفت تا آب ها را در ظرف جمع کند

این آفتابه و لگن سلطنتی که جزء اموال شاه محسوب می شد به همراه وسایل دیگری چون عصا، شمشیر، دمپایی و … در دست ملازمان شاه قرار داشت .

 

هر دو قسمت آفتابه و لگن از طلای خالص تهیه شده اند و هر یک به سنگ هایی چون مینا، زمرد، یاقوت و اسپینل آراسته شده اند . بر روی لگن، زمردی درشت خودنمایی می کند که وزنی برابر ۲۵ قیراط یا ۵ گرم دارد . بر روی آفتابه طلایی و جواهرنشان نیز دو سنگ بزرگ به چشم می خورد که یکی یاقوتی به وزن ۲۲ قیراط (۴٫۴ گرم) و دیگری زمردی ۳۰ قیراطی (۶ گرم) می باشد.

دوره تاریخی : اسلامی، قاجار

جنس : لگن : بدنه طلا و مزین به زمرد و مینا – آفتابه : طلا مزین به یاقوت، مروارید و اسپینل

وزن بزرگ ترین زمرد لگن : ۲۵ قیراط

وزن جواهرات آفتابه : بزرگ ترین یاقوت : ۲۲ قیراط و بزرگ ترین زمرد : ۳۰ قیراط

محل نگهداری : موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی ایران


منبع :

http://karnaval.ir/‎