گردنبند فرح

مجموع آراء: ۳
گردنبند فرح دیبا یکی از قطعات زیبا و ارزشمند جواهرات ملی ایران می باشد که در موزه جواهرات ملی نگهداری میشود.

گردنبند فرح پهلوی


معمولا چنین مرسوم است که پادشاهان و همسرانشان برای مراسم تاجگذاری خود از جواهراتی مخصوص و منحصر به خود استفاده می کنند و طراحی و ساخت این جواهرات به جواهرسازان و طراحان خبره و متبحری سپرده میشود.

فرح دیبا که در سال ۱۳۳۸ به عقد پادشاه ایران , محمدرضاشاه پهلوی, در آمد دارای مجموعه ای از جواهرات گرانبها می باشد که تعدادی از آنها هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری میشود و برخی را وی هنگام خروج از ایران با خود برده است .

در میان این جواهرات , جواهرات مربوط به عروسی و مراسم تاجگذرای وی از باشکوهترین آنها می باشند و از میان این جواهرات , گرنبند وی که برای مراسم تاجگذاری استفاده گردید بسیار با ارزش و زیبا می باشد .

 

طراحی وساخت این گردنبند به سفارش دربار سلطنتی به شرکتی معروف و فرانسوی به نام ون کلیف اند آرپل (Van Cleef and Arpels) سپرده شد .

این گردنبند از جنس طلا و پلاتین است و درست در وسط به زمردی بزرگ و تراش خورده آراسته شده بود و در اطراف به زمردهایی کوچک تر و مروارید های یک شکلی مزین گشته است . اگر بیش تر به گردنبند دقت کنید، الماس های سفید و کوچکی می بینید که سنگ های قیمتی را قاب گرفته اند . در آخر نیز الماس های زرد و زیبایی دیده می شوند که درست در بالای زمرد بزرگ و مروارید های گردنبند به چشم می خورند .

 

امروزه گردنبند زیبای تاجگذاری فرح پهلوی در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود که در توضیحات آن چنین آمده است :

 

دوره تاریخی : پهلوی

سازنده : ون کلیف اند آرپل، جواهرسازی معتبر و فرانسوی

سال ساخت : ۱۳۴۶

جنس : بدنه پلاتین و طلا مزین به زمرد تراش خورده بزرگ، زمرهای کوچک تر، الماس زرد و سفید و مروارید

محل نگهداری : موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی ایران